Kabe ne anlama gelmektedir

Kabe ne anlama gelmektedir

"Kâbe", sözlük anlamıyla "küp şeklinde nesne" demektir. Mekke'de, Mescid-i Haram olarak bilinen Kutsal Cami'nin ortasında yer alır. Yaklaşık 13 metre yüksekliğinde, taştan yapılmış dört köşeli bir binadır. Kâbe'nin her köşesinin ayrı bir ismi vardır: Doğu köşesine "Rükn-i Hâcer-i Esved" veya "Rükn-i Şarkî", güney köşesine "Rükn-i Yemânî", batı köşesine "Rükn-i Şâmî", ve kuzey köşesine "Rükn-i Irakî" denir.

Devamını Oku
Kabe Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Kabe Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Kâbe bilindiği üzere müslümanların en kutsal mekânıdır. Mekkededeki Mescid-i Harâm’ın ortasında bulunmaktadır ve dünyanın her yerinde, tüm müslümanlar namaz kılarken ”kıbleye yönelmek” olarak da bilindiği şekliyle Kabe’ye doğru dönmek zorundadırlar. Kâbe hakkında pek bilinmeyen on gerçek şöyledir:

Devamını Oku
Zemzem

Zemzem

Mescid-i Harâm’da Hacerülesved’in tam karşısında Kâbe’ye 19 m. uzaklıkta yer alır. Suya bu isim “bol ve akıcı olma, Cebrâil’in konuşma sesi, akarken çıkardığı ses, şimşek sesi, nereden geldiği belli olmayan ses” anlamlarındaki zemzem ile (zemzeme, zemmezem, zümmezim, zemmizem) arasında bir ilişki kurularak verilmiştir.

Devamını Oku
Kabe’de Kadir Gecesi

Kabe’de Kadir Gecesi

Mekke'de Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'da, "Kadir Gecesi" dolayısıyla yoğunluk arttı.

Devamını Oku
1 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ]